Poznejte náš region

Kutná Hora – 22 km

Je město na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a dříve konkurovala Praze jak kulturně, tak ekonomicky a politicky. V době jejího rozkvětu, v 13. až 16. stol., byly stříbrné doly v Kutné Hoře ty nejhlubší na světě. Po staletí město těžilo z tohoto bohatství a stalo se tak i sídlem českých králů. Z bohatství Kutné Hory se dochovaly nádherné budovy. Mezi nejkrásnější patří gotický kostel o pěti lodích – Chrám svaté Barbory, jehož stavba započala v roce 1368 a soutěžila s velikostí Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Dále Vlašský dvůr, postavený na konci 13. století, dříve královské sídlo a mincovna. Další zajímavostí a pro mnohé hlavním důvodem k návštěvě Kutné Hory je Sedlecká Kostnice. Výzdoba se skládá přibližně ze 40 tisíc lidských kostí, které jsou umělecky naaranžovány do různých útvarů (lustr, girlandy…). Lehce morbidní, ale určitě jedinečný zážitek!

Zámek Žleby – 5 km

Státní zámek, který jednou patřil té samé rodině, která vlastnila i Zámek Hostačov. Zajímavé je, že jeden z jeho majitelů Karel Vincenc Auersperg byl tak posedlý obdobím třicetileté války, že v letech 1849-1878 nechal zámek přestavět do romantického stylu, proto zámek a jeho věže působí tak pohádkově. Karel Vincenc Auersperg dokonce nutil služebnictvo, aby se oblékalo do dobových oděvů, i on sám nosil oblečení a brnění ve stylu o 300 let starším. Můžete si vybrat ze dvou prohlídkových okruhů, které Vás provedou historickými pokoji s originálním nábytkem a brněním. Na zámku je také uložena druhá největší sbírka středověkého brnění. V blízkosti zámku také najdete oboru s různými druhy zvěře, a představení s dravými ptáky. Mezi zámkem a parkem se nachází zámecká zahrada, která se rozprostírá okolo řeky a stojí za to se v ní projít či posedět u pikniku.

Lipnice nad Sázavou – 31 km

Dříve jeden z nejkrásnějších zámků v České republice byl postaven v roce 1310 jednou z nejdůležitějších českých rodin – Lichtenburky. Na zámku se často střídali majitelé, až po třicetileté válce ztratil zámek význam i využití. Pomalu chátral a v roce 1800 vyhořel. Avšak jeho zdi se stále tyčí na kopci odkud je nádherný výhled do okolí, kde vedou pěkné turistické stezky. Město Lipnice je také známé díky Jaroslavu Haškovi, autorovi slavných povídek o Vojáku Švejkovi. Jeho dům je nyní otevřen jako muzeum a najdete zde jeho knihy, obrazy i osobní věci.

Zřícenina hradu Lichnice – 11 km

Hrad Lichnice je vidět i z naší terasy a cesta k němu je velmi krátká a příjemná projížďka přes říčky a kopce v našem okolí. Staré pověsti říkají, že jedna z podzemních cest pod naším zámkem vedla až k tomuto hradu a byl zde ukryt poklad, který zde stále je. Protože byly ale oba konce zazděny či zavaleny, nemůžeme to ověřit. Když se však odvážíte po těchto cestách jít a představíte si, že pokračují několik dalších kilometrů, je to stejně strašidelné! Hrad Lichnice je postaven na skalnatém kopci, který poskytuje krásný výhled na celé okolí včetně Hostačova. Díky tomuto výhodnému místu zde ve 12. století stálo hradiště (pevnost), na hrad jej pak přestavěli Lichtenburgové, od kterých se dostal do královských rukou. Později se na hradě vystřídalo několik majitelů a po požáru v roce 1610 již nebyl obnoven. Dochovali se pouze zdi dříve okázalých věží. Z těchto zdí je však nádherný výhled od všech stran. Za zmínku také stojí nedaleký Žižkův Dub – 900 let starý obrovský dub. Jméno dostal po slavném vojevůdci Janu Žižkovi, který pod ním prý odpočíval při své cestě kolem. Stejně tak je velmi zajímavý Dívčí kámen, skalní výběžek, z kterého je výhled na hrad a který je opředen velmi zajímavou pověstí, kterou vám poví průvodce na Lichnici.

Golčův Jeníkov – 4 km

.

Comments are closed.